Psycholog dla młodzieży Beata Waraksa

Terapia nastolatków -co warto o niej wiedzieć i gdzie znaleźć profesjonalną pomoc?

Narastające problemy nastolatków to swoista domena naszych czasów. Zaburzone relacje z rodzicami, trudności w nawiązywaniu kontaktów, przemoc psychiczna w szkole i w grupie rówieśniczej czy w końcu zaburzenia lękowe to dopiero początek długiej listy codziennych zmagań wielu osób w młodym wieku. Odpowiedzią na ich potrzeby jest z kolei odpowiednia terapia, która niesie wsparcie i pomaga radzić sobie z przeciwnościami. Gdzie szukać profesjonalnej pomocy i kiedy warto to zrobić?

Czym zajmuje się psycholog dla młodzieży?

Pomoc psychologiczna dla młodzieży stała się współcześnie nieodzownym elementem naszej rzeczywistości. Świadczą ją przede wszystkim psycholodzy, stanowiący często pierwszą, a zarazem najważniejszą linię wsparcia dla młodych ludzi w momencie kryzysu. Mowa tutaj nie tylko o trudnościach w szkole, ale również i problemach emocjonalnych i konfliktach, wynikających z trudnych relacji koleżeńskich. Takie wsparcie oferuje np. psycholog dla młodzieży Beata Waraksa, świadcząca swoje usługi w Gabinecie psychologicznym w Słupsku, pod adresem Ludwika Mierosławskiego 10, 76-200 Słupsk (Tel: 692942740), o której znacznie więcej dowiesz się po przejściu na proponowaną stronę. Zakres udzielanej tutaj pomocy obejmuje m.in. depresję, zaburzenia nastroju i odżywiania, ale również trudności w relacjach międzyludzkich, z którymi bardzo często boryka się młodzież, dążąca do akceptacji i znalezienia swojego miejsca w grupie rówieśniczej. 

Beata Waraksa - Psycholog Słupsk

Współczesne problemy nastolatków – kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Najczęściej do psychologa zgłasza się młodzież, niepotrafiąca poradzić sobie z:

  • brakiem akceptacji wśród rówieśników,
  • konfliktami w domu i w szkole,
  • rozwodem rodziców,
  • niskim poczuciem własnej wartości,
  • chorobą lub śmiercią bliskich osób.

Coraz częściej impulsem do poszukiwania profesjonalnej pomocy stają się również samookaleczenia, będące na ogół efektem nagromadzonych emocji i zmartwień. Warto podkreślić jednak, że w terapii młodzieży sporą rolę odgrywają również rodzice i to właśnie z nimi powinno dobyć się pierwsze spotkanie. W jego trakcie stawiana jest diagnoza psychologiczna oraz tworzony jest wstępny zarys celów terapii i sposobów ich realizacji.

Terapia a zaburzenia lękowe u młodzieży – o czym warto wiedzieć?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z faktu, że z zaburzeniami o charakterze depresyjnym lub lękowym boryka się coraz większa liczba nastolatków. Ich silny, a zarazem długotrwały przebieg, znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, powodując jednocześnie dalsze narastanie problemów. W takich sytuacjach nieodzowna staje się psychoterapia, pomagająca młodemu człowiekowi odnaleźć się w otaczającym go świecie. To również realne wsparcie dla rodziców, ukazujące im drogę do ukrytych emocji dziecka i uczące metod jego wsparcia. Taka terapia jest koniecznością zwłaszcza w przypadku prób samobójczych. Każda z nich powinna być bowiem wyraźnym sygnałem alarmowym, skłaniającym do natychmiastowego kontaktu z profesjonalistą.

Terapia nastolatków - Psycholog dla młodzieży Słupsk

Jakie zalety niesie ze sobą terapia nastolatków?

Terapia nastolatków niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Wśród nich należy wymienić m.in.:

  • wsparcie w radzeniu sobie z problemami dnia codziennego,
  • budowanie pewności siebie i poprawę własnej samooceny,
  • naukę radzenia sobie z emocjami i dbania o własne potrzeby,
  • trening umiejętności, związanych z budowaniem relacji z rówieśnikami.

Warto podkreślić jednocześnie, że terapia nastolatków z reguły przyjmuje inną formę, niż ta, która dotyczy osób dorosłych. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z innego charakteru wsparcia, którego potrzebuje młoda osoba, kształtująca dopiero własną osobowość i poszukująca swojego miejsca w świecie.