Pompy głębinowe – wady i zalety takiego rozwiązania

Urządzenia pompujące wodę to serce całego systemu instalacji. Pozwalają na transport wody z podziemnego ujęcia w płaszczyźnie pionowej. Aktualnie na rynku znajduje się mnóstwo atrakcyjnych rozwiązań, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony prywatnych, jak i firmowych inwestorów. Szczególną popularność zyskały pompy głębinowe. Co warto o nich wiedzieć i czym się kierować podczas zakupu tego typu urządzenia?Poznaj wady i zalety pomp głębinowych.

Pompy głębinowe

Dlaczego warto zainwestować w pompę głębinową?

Własne ujęcie wody to świetne rozwiązanie dla nieruchomości, które położone są z daleka od tradycyjnych sieci wodociągowych. Budowa studni to jednak nie wszystko. Aby cała instalacja mogła działać potrzebna jest pompa głębinowa. Urządzenie to umieszcza się we wnętrzu studni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, hałas generowany podczas pompowania jest praktycznie nieodczuwalny przez otoczenie, gdyż wszelkie drgania są skutecznie tłumione przez warstwy ziemi.

Pompy głębinowe nie są instalowane w przestrzeni domowej, a co za tym idzie pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni.

Niekwestionowaną zaletą pompy głębinowej jest jej wydajność, która wynika przede wszystkim z charakterystyki pracy urządzenia. W tym przypadku woda ze studni jest tłoczona, a nie zasysana, jak to ma miejsce choćby w przypadku pompy samozasysającej.

Nie wolno również zapominać o aspekcie ekonomicznym pomp głębinowych. Choć na rynku znajduje się wiele produktów chińskich wytwórców, warto inwestować w pompy znanych i sprawdzonych marek europejskich, tj. Grundfos czy Omnigena. Rozwiązania tych producentów cechują się doskonałym stosunkiem ceny do jakości.

Pompy głębinowe – zagrożenia bezawaryjnej pracy

Największym zagrożeniem funkcjonowania pomp głębinowych jest tzw. praca na sucho. Właśnie z tego powodu producenci wręcz prześcigają się w instalowaniu specjalistycznych czujników, które kontrolują poziom wody w studni. W sytuacji, gdy ciecz w warstwie wodonośnej opadnie poniżej zakładanego poziomu, praca urządzenia zostanie automatycznie przerwana.

Urządzenia pompujące wodę, tj. pompy głębinowe są praktycznie pozbawione wad. Niemniej jednak w przypadku awarii, najwięcej problemów przysparza wyjęcie urządzenia ze studni. Jest to najbardziej niewdzięczny i czasochłonny etap usuwania usterki, gdyż pompa musi zostać wyjęta razem z całą rurą. Równie dużo uwagi wymaga proces montażu pompy, a także dopasowanie średnicy urządzenia i wybór przewodu zasilającego o odpowiedniej długości. Za mała średnica podwyższa ryzyko przebicia, a to z kolei prowadzi do przestoju pompy i całej instalacji pompującej wodę. W takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zaprojektują i przygotują system do pracy.

Dziś praktycznie nikt nie czerpie wody ze studni wiadrem. Decydując się na budowę studni, wybieramy także pompę głębinową i niezbędny dla całej instalacji osprzęt. Jest to inwestycja na lata, dlatego warto wybierać tylko urządzenia wysokiej jakości, które bezawaryjnie posłużą nam przez długi czas.