Co warto zobaczyć będąc w Nowym Sączu?

Nowy Sącz to najstarsze miasto Małopolski, które w dalszym ciągu niedoceniane jest przez polskich turystów. Miejscowość położona w malowniczej Kotlinie Sądeckiej to prawdziwy raj dla osób lubiących wiekowe zabytki i ciekawe trasy turystyczne. Z racji swojego umiejscowienia Nowy Sącz może być również idealna baza noclegową dla osób zainteresowanych szlakami gór Beskidu. Zatem, dlaczego warto jest odwiedzić Nowy Sącz i co zobaczyć będąc w tym mieście?

Co warto zobaczyć w Nowym Sączu?

Obowiązkowym punktem wycieczki do Nowego Sącza bez wątpienia będzie Miasteczko Galicyjskie. Jest to osada stworzona w celu ukazania życia codziennego mieszkańców dawniej funkcjonującej na tych terenach prowincji austro-węgierskiej. Znajdziemy tu rekonstrukcję pracowni zegarmistrza i krawca, zakład fryzjerski, fotograficzny oraz gabinet dentysty. Wszystko zostało wykonane w sposób niezwykle dokładny, oddający ducha dawnych lat.

Z kolei osoby, które wolą autentyczne zabytki i budowle powinny odwiedzić Sądecki Park Etnograficzny nazywany również sądeckim skansenem. W miejscu tym można podziwiać dawne domostwa i codzienne wyposażenie takich grup, jak Lachowie, Pogórzanie, Górale Sądeccy czy Cyganie.

Gdzie znajdują się zabytki związane z dziedzictwem kolejowym miasta?

Ciekawym miejscem do zwiedzenia na terenie Nowego Sącza jest również niedawno odrestaurowany dworzec kolejowy. Obecnie nie zatrzymuje się tu zbyt wiele pociągów, jednak dawniej był to ważny element polskiej kolei. Pozostałością po tych czasach jest Dom Robotniczy, którego historia sięga początków XX wieku. Budynek ten powstał z inicjatywy rodzin kolejarzy zamieszkujących miasto. Miał on służyć, jako centrum życia kulturalnego społeczności. Obecnie w miejscu tym usytuowany jest przepiękny hotel, czyli Pokoje gościnne Zygmuntowska – noclegi Nowy Sącz, znajdujące się na ul. Zygmuntowskiej 17. Jest to miejsce, które pozwala poczuć ducha dawnego Nowego Sącza i przeżyć niezapomniany nocleg w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc tego pięknego miasta.

Które szlaki w okolicach Nowego Sącza warto zwiedzić?

Nowy Sącz to idealna baza wypadowa dla górskich wycieczek, a szlak turystyczny prowadzący przez okolice Nowego Sącza cieszy się niezwykłą popularnością. Najbardziej uczęszczany będzie bez wątpienia czerwony szlak o nazwie „Zachodni”, którego długość wynosi aż 10,5 km, a czas potrzebny na jego pokonanie wynosi około 3 godziny. Początek trasy ma miejsce w Trzetrzewni, a dokładniej obok przystanku PKS/MPK.

Dalsza część szlaku „Zachodniego” wiedzie wiejską drogą, by poprowadzić turystów ku bardziej górskim terenom z malowniczym widokiem na Beskid i Kotlinę Sądecką. Poruszając się tą trasą warto również na chwilę zatrzymać się na cmentarzu żołnierzy poległych w bitwie pod Marcinkowicami w 1914 roku. Zakończeniem szlaku jest niezwykle malownicza delta Smolnika, gdzie prowadzi dalsza ścieżka, aż na szczyt góry Zamczysko.

Inną, równie ciekawą opcją spacerową jest zdecydowanie krótszy szlak na Szcząb. Długość tej ścieżki to jedynie 2,5 km, jednak zapewnia ona równie ciekawe widoki. Początek trasy to przystanek MPK usytuowany przy drodze Chełmiec-Marcinkowice. Trasa oznaczona kolorem zielonym początkowo wiedzie przez las, by po chwili zaskoczyć nas stromym podejściem, po którym uda nam się dotrzeć na szczyt.