Czego można się spodziewać w trakcie leczenia kanałowego zęba

Stomatolodzy często słyszą pytanie, czy leczenie kanału korzeniowego zęba jest bolesne.

Faktem jest, że potrzeba leczenia kanałowego, czyli endodoncji, nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem dla pacjenta. Proces ten można nieco ułatwić, dzięki lepszemu zrozumieniu, czego można się spodziewać przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia kanałowego, zwłaszcza w odniesieniu do objawów, które mogą wystąpić. Wrażenia pacjentów są różne, jeśli chodzi o leczenie kanałowe, ale istnieją pewne oczekiwania, które pacjenci mogą mieć, przygotowując się do procesu rekonwalescencji. Jeśli w trakcie oczyszczania kanałów występuje ból, istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Niewielki dyskomfort jest normalny przez kilka dni po leczeniu kanałowym, chociaż najczęściej nie ma większego wpływu na zdolność pacjenta do normalnego funkcjonowania. W rzeczywistości wiele osób jest w stanie wrócić do pracy lub szkoły wkrótce po zakończeniu leczenia kanałowego. Objawy, które są częstsze i nie są powodem do niepokoju po leczeniu kanałowym, obejmują łagodny ból, nadwrażliwość zębów i bolesność szczęki. Są to objawy normalnie występujące i powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Ząb może również nieco pobolewać lub drętwieć przez tydzień lub dłużej podczas dopasowywania się wypełnienia do kanału korzeniowego, ale to uczucie z czasem zniknie.

W celu złagodzenia objawów można stosować ziołowe płukanki do ust oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jeśli zezwoli na to lekarz.

Zawsze należy słuchać i przestrzegać wskazówek stomatologa dotyczących pielęgnacji jamy ustnej bezpośrednio po zabiegu endodoncji. Niewielki dyskomfort i ból jest normalny po leczeniu kanałowym, ale cięższe objawy już nie. Jeśli ból staje się nie do zniesienia, oznacza to, że mogą wystąpić komplikacje z zębem. Inne niepokojące objawy po leczeniu takim jak endodoncja Kraków mogą obejmować problemy z normalnym gryzieniem, wypadnięcie korony lub wypełnienia, nawrót infekcji, czy duża opuchlizna i reakcja alergiczna. Jeśli rozwinie się silny obrzęk dziąseł lub innych części jamy ustnej, może to być oznaką problemu wymagającego dalszej opieki stomatologicznej.