Charakterystyka kuchni japońskiej

Kuchnia japońska z całą stanowczością przeważnie kojarzy nam się z sushi. Jednakże nie jest to jedyne danie, z jakiego słynie kraj kwitnącej wiśni. Myśląc sobie charakterystyczny japoński obiad obserwujemy siedzących na posadzce przy stoliku Japończyków, spożywających pałeczkami z miski ryż oraz popijających go zieloną herbatką.

Niewątpliwie ryż jest bazą dań, jak w większości terenów azjatyckich, jednakże niewiele z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele ma do zaoferowania japońska kuchnia! Każda wyspa słynie z kolejnych dań, natomiast skalę wykorzystywanych elementów oraz rodzajów przygotowywania jest duża.

Kuchnia japońska – charakterystyka

Owoce, takie jak: daidai, mikan, yuzu, persimmon, kasztan, gruszka Nashi, kabosu są integralną cechą kuchni japońskiej. Mnóstwo japońskich dań robi się z mięsa, w ostatnim z wieprzowiny, kurczaka i wołowiny. Podobnie podstawowymi elementami kuchni japońskiej są owoce morza (krewetki, kalmary, ośmiornice) i ryby – tuńczyk, makrela, węgorz oraz langusta.

Kuchnia japońska – buliony oraz sushi

Buliony są bazą w azjatyckiej kuchni oraz Japonia pod tymże względem mało różni się od pozostałych dalekowschodnich krajów. W wielu restauracjach przygotowuje się je indywidualnie. W Polsce też można napotkać takie lokale, np. w warszawie. Buliony toną w warzywa oraz mięsne dodatki np. owoce morza, ryby, kalmary, krewetki i odmienne nadmorskie stworzenia oraz flory, np. wodorosty, jedzone przeważnie w postaci palonej, grillowanej oraz surowej. Najpowszechniejszą japońską potrawą jest sushi, więc gotowany ryż wiązany z surowym mięsem, wodorostami (nori) oraz dodatkami np. w formie jaj.

Tempura

Jedną spośród najdoskonalszych japońskich zakąsek jest tempura – ciasto przypominające w konsystencji naleśnikowe, smażone na pełnym oleju. Żeby jednakże otrzymać rezultat wielkiej kruchości, jaka jest rozpoznawalną cechą owego ciasta, należy przestrzegać jednej istotnej reguły – woda stosowana do przygotowania tempury musi być zimna, natomiast wprost lodowata. Po wymieszaniu jej z mąką pszeniczną i kukurydzaną, poleca się chociażby pokrycie miski z ciastem bryłami lodu, żeby podtrzymać jego niewielką temperaturę.

Fugu

Niezwykle delikatny rarytas świata. Kucharze muszą poprzez mnóstwo lat uczyć się, jak go przygotowywać, aby nie zabiło konsumenta. Ryba fugu ma ponieważ trujące treści w wątrobie, jajnikach oraz skórze, jakie paraliżują system oddechowy – jest 1200 razy bardziej trująca od cyjanku. Lecz Japończycy nigdy z niego nie zrezygnują – bezpośrednio kochają się nim smakować. Podobno paraliżuje usta, co oddziałuje na ogromne uczucia smakowe.

Kulturowe zwyczaje żywieniowe kuchni japońskiej

W kuchni japońskiej ilość zasadniczych pokarmów w przeciągu dnia jest taka sama, jak w większości regionów europejskich. Japończycy spożywają śniadanie, obiad oraz kolację. Każdy pokarm składa się z pięciu dań na podstawie ichiju-sansai, więc ryż oraz do owego trzy zakąski i zupa. Ponadto także większość elementów nie jest w ogóle przetworzona. Poniektóre je się po prostu tak, jak je mama natura zrobiła. Niezwykle dba się o to, aby niczego nie rozgotować oraz nie mieszać ze sobą bezcelowo składników potrawy.

Dodatkowe informacje

Sprawdź menu w restauracji Gold Sushi – wejdź na stronę https://goldsushi.pl/ i dowiedz się więcej