Skuteczna odzież ochronna i robocza

Każdy pracownik w miejscu pracy powinien posiadać właściwe środki ochrony osobistej.

Praca może nieść za sobą różnego rodzaju zagrożenia dla pracowników, dlatego trzeba wyposażyć ich we właściwe środku ochrony. Według przepisów jest to w obowiązku pracodawcy, w wielu firmach pracują inspektorzy BHP, którzy nadzorują wdrażanie i stosowanie przepisów bezpieczeństwa w firmie. Większość prac wymaga pewnej zręczności manualnej, w związku z czym dłonie są narażone na wiele zagrożeń. Ryzyko obejmuje skaleczenia, otarcia, wysokie temperatury, zanieczyszczenie chemiczne, wibracje, podrażnienie skóry. Rękawice stanowią główną formę ochrony dłoni przed szeregiem zagrożeń przemysłowych. Rodzajów rękawic może być wiele, mogą być to przykładowo rękawice przeciwprzecięciowe, spawalnicze, chroniące przed chemikaliami. Różna może być także ich długość, z pewnością można zakupić rękawice które chronią nasza dłoń ale także rękawice chroniące nadgarstkami. Rękawiczki są zwykle wykonane ze skóry, kolczugi, gumy. Jednak rękawice nie powinny być noszone tam, gdzie istnieje ryzyko wciągnięcia ich w pracującą maszynę. Dlatego też z odzieży roboczej nie może wystawać materiał, podobnie jak z butów nie powinny wystawać sznurówki.

Oczywiście odzież robocza musi być praktyczna, może posiadać wiele kieszeni, przykładowo spodnie, mogą posiadać także kieszenie na udach.

Dzięki temu można będzie z nich korzystać w każdej pozycji. Czasem pracownik będzie musiała wykonywać pracę w nietypowej pozycji. W wielu sytuacjach mogą okazać się przydatne ubrania robocze odblaskowe, przykładowo podczas robót drogowych, kierowcy muszą dobrze widzieć pracowników na drodze. Będzie to oczywiście szczególnie istotne wieczorem, po zmroku, w zimie, kiedy dni są krótkie niektóre prace mogą odbywać się po zmroku. Oczywiście w wielu przypadków przyda się odzież odblaskowa,. Także na placach budowy, tam gdzie pracuje ciężki sprzęt operatorzy powinni dobrze widzieć wszystkie osoby pracujące obok obsługiwanych przez nich maszyn.