Pompy hydroforowe, czyli hydrofory. Co warto o nich wiedzieć?

Pompy hydroforowe, które nazywane są także hydroforami, to jedne z najpopularniejszych typów pomp przeznaczonych do transportu wody. Czym dokładnie charakteryzują się tego typu urządzenia? Jakie jest ich główne zastosowanie?

Transport wody możliwy jest za pomocą odpowiednich urządzeń – pomp. Do tej kategorii sprzętów zaliczają się także hydrofory, czyli inaczej pompy hydroforowe.

Czym jest pompa hydroforowa?

Pompa hydroforowa, czyli inaczej hydrofor jest rodzajem urządzenia pompującego, które zaliczane jest do kategorii pomp samozasysających. Wraz z pompami głębinowymi tworzą one rodzinę najczęściej wybieranych urządzeń do transportu wody w gospodarstwach domowych, a także w wielu innych obszarach.

W przypadku pomp hydroforowych zastosowanie polega głównie na transporcie wody ze studni o niższej głębokości. Zalecane jest stosowanie pomp hydroforowych wtedy, gdy poziom wody nie spada znajduje się na wysokości do 8 metrów. Właśnie dlatego używane są one najczęściej ze studniami tradycyjnymi wierconymi, kręgowymi, kopanymi.

Gdzie najczęściej stosuje się pompy hydroforowe?

Najczęściej pompy hydroforowe używane są w domach, w których nie ma dostępu do sieci wodociągowej. Takich budynków nadal jest bardzo dużo na całej mapie Polski. Wówczas ich właściciele muszą zaopatrywać się w wodę użytkową na inne sposoby. Jeżeli przy domu nie ma studni głębinowej, ale studnia ta jest płytsza, wówczas stosuje się hydrofory, które najlepiej nadają się do tego zadania.

Również pompy hydroforowe mogą być wykorzystane do innych celów, na przykład:

  • rolnictwo
  • ogrodnictw
  • sadownictwo
  • przemysł
  • gastronomia

Aktualnie w sprzedaży znajduje się szeroka gama pomp hydroforowych, które można dopasować indywidualnie do konkretnego zastosowania.

Wysokiej jakości pompy hydroforowe dostępne są między innymi w sklepach z wyposażeniem hydraulicznym, marketach. Oferują je również sklepy internetowe – wówczas zakupione urządzenie może zostać dostarczone bezpośrednio pod wskazany adres.