Czym jest marketing rekomendacji?

Kiedy planujemy jakiś zakup lub szukamy firmy do wykonania konkretnej usługi naturalne jest, że poszukujemy opinii w sieci.

Nikt nie chce bowiem kupować kota w worku. Czym więcej znajdziemy pozytywnych opinii na temat produktu, który nas interesuje, tym lepiej i tym łatwiej podejmujemy decyzję. W poszerzaniu takiej bazy pozytywnych opinii służy m.in. marketing rekomendacji. Czym właściwie jest? Jest to strategia, której głównym celem jest wywołanie dużej ilości pozytywnych opinii wśród konsumentów m.in. poprzez umożliwienie im testowania danego produktu lub usługi. Nie sposób nie zauważyć pojawiających się – często niby „od niechcenia” – pozytywnych opinii w social mediach, które mają zachęcić obserwujących do wybrania konkretnej marki. Najczęściej ten typ marketingu realizowany jest we współpracy z influencerami, czyli osobami, które w social mediach obserwuje kilkanaście lub nawet kilkaset tysięcy osób i które w pewnym środowisku są uważane za rozpoznawalne. Ogromną zaletą marketingu rekomendacji jest możliwość dotarcia do ogromnej rzeszy potencjalnych klientów w krótkim czasie i stosunkowo niskim kosztem.

Czym jest marketing rekomendacji?

Czy marketing rekomendacji i marketing szeptany to to samo?

Wydawać by się mogło, że te dwa zagadnienia są ze sobą ściśle powiązane. Jednak w istocie różnią się od siebie przede wszystkim tym, że marketing szeptany stosowany jest przez pracowników lub osoby związane z firmą w celu dodawania pozytywnych opinii w sieci, natomiast marketing rekomendacji odnosi się do osób, które rzeczywiście używały i testowały dany produkt czy usługę.

Marketing rekomendacji jest więc idealną propozycją dla osób, które chcą wypromować swój produkt lub usługę poprzez media społecznościowe. Cała masa influencerów z chęcią podejmuje tego typu współpracę zapewniając firmie świetną reklamę w sieci docierając do tysięcy swoich followersów i zachęcając do odwiedzenia sklepu czy wybrania konkretnego produktu.