Chwasty w uprawach rolnych

Z całą pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych chwastów w naszym kraju jest mlecz polny, jest to roślina o charakterystycznej zielonej łodydze zakończona żółtym kwiatem.

Oczywiście często występuje na łąkach ale także bardzo często znajdziemy ją także w różnego rodzaju uprawach. Naturalnie jest to roślina która traktowana jest jako chwast, dlatego też powinniśmy usuwać ją z naszych upraw, z pewnością możemy obecnie wykorzystać do tego różnego rodzaju herbicydy selektywne które mają za zadanie działać na rośliny niepożądane w naszych uprawach.

Chwasty w uprawach rolnych

Mlecz polny w uprawach

Warto zwrócić uwagę iż jest to chwast który występuje często na dużych powierzchniach, w tym przypadku usuwanie go metodą mechaniczną mógłby być uciążliwe, dlatego też wykorzystuje się odpowiedni herbicyd selektywny który będzie działał na układ rośliny w taki sposób aby doprowadzić do jej uschnięcia. W tym przypadku zostaną zablokowane przykładowo funkcje związane z fotosyntezą, przez co roślina będzie obumierała. Naturalnie warto zwrócić uwagę iż należy wykonywać opryski w odpowiednich okresach czasu, tak aby przynosiły one odpowiednie efekty, warto brać pod uwagę pogodę.

Niektóre rodzaje herbicydów mogą oddziaływać na układ korzenny rośliny, dlatego też powinny one przenikać do gleby, w przypadku kiedy mamy do czynienia z dość wysoką temperaturą wówczas herbicyd może nie przeniknąć do gleby w sposób odpowiedni. Oczywiście możemy także spotkać herbicydy które będą działały na liście czy też łodygi, w tym wypadku jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka, wówczas herbicyd szybko wyparuje i nie przyniesie pożądanego efektu. Podobnie jeżeli będziemy mieli do czynienia ze zbyt silnymi powiewami wiatru, wówczas herbicydy mogą zostać przeniesione na inne uprawy.

Warto zwrócić uwagę iż takie rośliny jak mlecz polny mogą być szkodliwe dla bydła czy też innych zwierząt które będą pasły się na łące ze względu na obecność toksyn. Jest to roślina wieloletnia, dlatego też będzie odradzała się w okresie wiosennym, należy wówczas zwrócić uwagę aby wykryć tego rodzaju zagrożenie, dodatkowo mlecz polny wykazuje także dużą konkurencyjność jeżeli chodzi o wodę w stosunku do innych roślin uprawnych.