Budujesz dom? Pamiętaj o mapach

Planujesz budowę domu? Zanim wylejesz fundamenty, będziesz musiał pokonać kilka istotnych etapów. Budowa jakiejkolwiek nieruchomości wiąże się bowiem ze zdobyciem wielu niezbędnych pozwoleń. Aby je uzyskać konieczne jest, między innymi wykonanie prac geodezyjnych. Dlaczego? Podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia inwestycji są mapy wykonane przez geodetę. O jakich dokładnie dokumentach mowa?

Mapy geodezyjne – pierwszy krok w budowie domu

Jeżeli zdecydujesz się na budowę domu musisz otrzymać na to pozwolenie. Wydaje je w zależności od miejsca, w którym ma powstać nieruchomość, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zanim jednak wystąpisz o pozwolenie na budowę, musisz uzyskać warunki zabudowy. Zdobycie ich jest możliwe tylko wtedy, gdy będziesz już posiadaczem map przygotowanych przez geodetę. O jakich mapach mowa?

Mapa zasadnicza: to dokument w skali 1:500 lub 1:1000, który swym zasięgiem obejmuje teren, na którym ma powstać nieruchomość oraz teren oddziaływania przewidywanej inwestycji. Mapa zasadnicza służy celom ewidencyjnym, gospodarczym i planistycznym. Mapa zasadnicza jest własnością państwa, a jej prowadzenie zostało powierzone starostwom powiatowym.

Mapa do celów projektowych: jest niezbędna do wykonania każdego rodzaju inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę. Powstaje ona na bazie mapy zasadniczej.

Mapa do celów projektowych? Kto ją opracowuje?

Mapa do celów projektowych to dokument, który opracowuje geodeta. W takim dokumencie powinna zostać ujęta działka, na której ma powstać obiekt, a także teren wokół działki i obszar przeznaczony do ogólnej analizy. Wykonanie takiej mapy zajmuje geodecie do kilku tygodni. Termin realizacji jest uzależniony od wielkości terenu, którego mapa dotyczy. Koszt takiego dokumentu to kilkaset złotych.

Usługi geodezyjne HiLevel

Usługi geodezyjne w konkurencyjnych cenach oferuje firma HiLevel. Swoim działaniem obejmuje województwo małopolskie. W ramach świadczonych usług swoim klientom proponuje: mapy do celów projektowych, mapy zagospodarowania przestrzennego, wyznaczanie punktów granicznych, ustalanie przebiegu granic działek ewidencyjnych, sporządzanie dokumentacji do celów prawnych. Zachęcamy do skorzystania z oferty sprawdzonego geodety Wieliczka – HiLevel Geodezja.